Project Description
HÖGKVALITATIVA KRETSKORT ÅT OPTOGA
PRODUKT
OPTOGA är en framstående leverantör av LED-moduler. OPTOGA utvecklar ljuskällor för bland annat hemmiljö, offentliga platser, fordonsindustrin och sjukhus. Områden som ställer mycket höga krav på rätt ljus till rätt armatur.
LED har många kvaliteter, så som längre hållbarhet, energisnål och är svalare än halogen. Detta gör den utmärkt att använda som medicinskt ljus.
OPTOGAS utmaning ligger i att skapa en högkvalitativ och kostnadseffektiv belysning utan att tumma på design och ljuskvalitet.
UPPDRAG
EEPAB:s leverans består i att kostnadseffektivt producera kretskort och montera LED-komponenter, samt kvalitetskontroll och montering.
I vår leverans använde vi:
Selektivlödmaskin Versaflow 4/55
MyData Pastaprinter MY600
MyData Ytmonteringslina
Lödmaskin Heller 1809 MK III
3D AOI- system Koh Young Zenith
Elektronikmontage
Slutprovning
RESULTAT
Tack vare LED-belysningens energisnåla egenskaper får kunden en energieffektiv och pålitlig belysning. Internationella fältsjukhus får kvalificerat medicinskt ljus som ska användas i kampen mot sjukdomsepidemier.
